Haber

Kolombiya’da Valilik ve Yerel Yönetim Seçimleri Tamamlandı

Kolombiya’da valilik ve yerel yönetim seçimleri için sandık başına giden halk, merkez sağ ve liberallere oy verdi.

Sonucu merakla beklenen başkent Bogota’da, ülkenin ikinci büyük şehrinde Yeni Liberalizm Partisi’nin adayı Carlos Fernando Galan kazanırken, eski cumhurbaşkanı adayı Federico Gutierrez ise açık farkla öndeydi. belediye başkanlığı yarışı.

Oyların yüzde 98’inin sayıldığı seçimlerde Galan yüzde 49,2 ile Gutierrez ise yüzde 73,43 ile rakiplerine karşı büyük bir fark yarattı.

Başkan Gustavo Petro’nun desteklediği Bogota Büyükşehir Belediyesi Tarih Paktı’nın sol koalisyon adayı Gustavo Bolivar, oyların yüzde 18,71’ini alarak seçimde 3’üncü oldu.

Sonuçların kesinleşmesinin ardından Petro, seçimi kazanan vali ve belediye başkanlarını tebrik ederek, şunları söyledi: “Sonuçlar ne olursa olsun, Kolombiya halkının ülkenin geleceğini düşünerek ve hayaller kurarak barış içinde oy kullandığı bir günü geride bıraktık. Dünyayı çocuklarımıza bırakacağız.” İfadesini kullandı.

Ülkenin en değerli şehirlerinden Bogota, Medellin, Cali ve Barranquilla’da sol partilerin desteklediği adaylar başarılı olamadı.

Katılımın yüzde 59 olduğu ülkede valilik seçimlerinde sol koalisyon yalnızca Narino idari bölgesinde başarı elde ederken, diğer eyaletlerde muhalefet partilerinin adayları önde gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu