Teknoloji

OpenAI’nin en büyük yatırımcısı ancak ChatGPT’yi engelledi!

Microsoft, “güvenlik ve veri kaygıları nedeniyle” çalışanlarının ChatGPT kullanmasını geçici olarak yasakladığı bildirildi. Şirket bu kuralı dahili bir web sitesinde duyurdu ve hatta kurumsal cihazların AI sohbet robotuna erişimini engelledi.

OPENAI’NİN EN BÜYÜK YATIRIMCISI OLMASINA RAĞMEN BU KARARI ALDI

Birçok teknoloji şirketi geçmişte ChatGPT’nin dahili kullanımını yasaklamış veya en azından caydırmış olsa da, OpenAI’nin en büyük ve en önde gelen yatırımcısı olduğu göz önüne alındığında Microsoft’un da aynı şeyi yapması ilginç görünüyor.

Ocak ayında Microsoft, ChatGPT’nin geliştiricisine geçmişte şirkete 3 milyar dolar akıttıktan sonra önümüzdeki birkaç yıl içinde 10 milyar dolar yatırım yapma sözü verdi. Bing’in ürünleri için sunduğu chatbot gibi yapay zeka destekli araçlar da OpenAI’nin geniş dil modelini kullanıyor.

Ancak Microsoft’un notunda “Şirketin OpenAI’ye yatırım yaptığı ve ChatGPT’nin uygunsuz kullanımı önlemek için yerleşik güvenlik önlemlerine sahip olduğu doğru olsa da, web sitesi hâlâ üçüncü taraf bir harici hizmettir.”bildirdi.

Çalışanlarına “dikkatli olmak”Tavsiye eden şirket, yapay zeka video yapımcısı Midjourney de dahil olmak üzere diğer harici hizmetler için de aynı durumun geçerli olduğunu ekledi.

MICROSOFT BİR ADIM GERİ ATMAK ZORUNDA KALDI

CNBC, hikayesini yayınladıktan sonra Microsoft’un sohbet robotuna erişimi hızla geri getirdiğini söylüyor. Ayrıca, sohbet uygulamasını ve tasarım yazılımı Canva’yı engellediğini belirten tavsiye niteliğindeki dili de kaldırdığı bildirildi. Bir şirket sözcüsü haber kaynağına, ChatGPT’den açıkça bahsedilmesine rağmen yasağın bir hata olduğunu ve Microsoft’un hatasını fark eder etmez erişimi geri getirdiğini söyledi.

Sözcü, “LLM’ler için uç nokta kontrol sistemlerini test ediyorduk ve bunu yanlışlıkla tüm çalışanlar için açtık” dedi. Sözcü, “Daha önce de söylediğimiz gibi çalışanlarımızı ve müşterilerimizi, Bing Chat Enterprise ve ChatGPT Enterprise gibi daha yüksek düzeyde gizlilik ve güvenlik koruması sunan hizmetleri kullanmaya teşvik ediyoruz” diye ekledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu