Haber

Uyarı üstüne uyarı: Hızla eriyor! Geri dönüş yok

Grönland Buz Levhası, Kuzey Kutbu’nda 1,7 milyon kilometre karelik (660.200 mil kare) bir alanı kaplamaktadır. Tamamen erirse, küresel deniz seviyesi yaklaşık 7 metre yükselecek, ancak bilim adamları buz tabakasının ne kadar hızlı eriyeceğinden emin değiller. Uzmanlar, kütüğün geçmişte geri döndürülemez şekilde eridiği kritik eşikleri inceleyerek yeni erimenin ne zaman gerçekleşeceğini anlamaya çalışıyorlar.

Karbon emisyonlarına dayalı yeni bir çalışma, Grönland Buz Levhasının hangi koşullar altında tamamen eriyebileceğini ortaya koydu. Atmosfere 1.000 gigaton karbon salınımı, buz tabakasının güney kısmının erimesine neden olurken, yaklaşık 2500 gigaton karbon, neredeyse tüm buz tabakasının kalıcı olarak erimesine neden olacaktır.

YAKLAŞIK 500 GİGATON KARBON SAĞLADIK
Uzmanlar şimdiye kadar atmosfere yaklaşık 500 gigaton karbon saldığımızı açıkladılar. Bir dahaki sefere bu kadar salınım meydana geldiğinde, Grönland Buz Tabakasının çoğu eriyebilir.

“TEHLİKE KAPIDA”
Çalışmayı yürüten Potsdam İklim Etkisi Araştırma Enstitüsü’nden iklim araştırmacısı Dennis Höning, “İlk kırılma noktası bugünün iklim koşullarından çok uzakta değil, bu yüzden onu geçme tehlikemiz var. Uçurumdan düşmek üzereyiz” dedi. ve bir daha tırmanma şansımız olmayacak.” söz konusu.

MELETE DEVAM EDİYOR
Grönland Buz Levhası, 2003 ile 2016 yılları arasında her yıl yaklaşık 255 gigaton buz kaybetti. Kaybın çoğu, buz tabakasının güney kesiminde meydana geldi. Hava ve su sıcaklığı, okyanus akıntıları, yağış ve benzeri faktörler buz tabakasının erime hızının artmasına neden olur.

Buz tabakası eridikçe, yüzeyi her zamankinden daha düşük yüksekliklerde olacak ve daha fazla hava sıcaklığına maruz kalacaktır. Bu da erimeyi hızlandıran faktörlerden biridir.

 

sebinkarahisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu