Ekonomi

AMB/Schnabel: Faiz artışında yavaşlamak için çok erken

Avrupa Merkez Bankası İdare Heyeti Üyesi Isabel Schnabel, enflasyonun Euro Bölgesi iktisadını hala tehdit ettiğini bu nedenle faiz artırım suratını yavaşlatmak için şimdi erken olacağı sinyali verdi.

Londra’da konuşan Schnabel fiyat artışlarının süratlice yavaşlayacağını beklemenin ve enflasyonun varlığını hafife almanın şu an Merkez Bankalarının karşı karşıya olduğu en büyük risk olduğunu söyledi.

Bazı AMB yetkililerinin son devirde faiz artış suratının yavaşlayacağı telaffuzları sonrası şahin üyelerden olan Schnabel bunu düşünmek için erken olduğunu söz etti ve “her ne kadar nötr faize yaklaşsak da şimdiye kadar gelen veriler, artış hızını yavaşlatmak için gereken alanın sınırlı olduğuna işaret ediyor.” değerlendirmesini yaptı. Schnabel data bazlı hareket etmek gerektiğini lisana getirdi.

Yine bugün konuşan AMB Lider Yardımcısı Luis de Guindos bir sonraki adımın bilgilere bağlı olacağını söyledi. Euro Bölgesi enflasyonu Ekim’de yüzde 10,6 ile rekor kırmıştı. Guindos enflasyonun gelecek yılın birinci yarısından itibaren düşüşe geçeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu