Teknoloji

EA, Botları ve Hilecileri Tespit Eden Sistem Patenti Aldı

Oyun dünyasının para ile eşleşmiş firması olan Electronic Arts, geçtiğimiz günlerde yeterli oyuncular ile makûs oyuncuları ayıran, onlara farklı denetim ayarları sunan bir teknoloji geliştirdiğini duyurmuş, fakat ne vakit oyunlara entegre edileceğini belirtmemişti.

Şirket, yeniden oyuncuları ilgilendiren bir sistem ile karşımıza çıkıyor. EA Games’in aldığı yeni patent ile birlikte kötü niyetli oyuncuların kökünü kazımayı hedeflediği görülüyor. Gelin ayrıntılarına bir arada göz atalım.

Yeni sistem, botları ve hilecileri otomatik olarak tespit edecek

WIPO’dan ortaya çıkan patentin ismi “Etkileşimli bir ortamın etkileşimli faktörlerinde ortaya çıkan davranışların otomatik olarak algılanması.” Pekala bu ne demek?

Esasen bu kullanıcıları davranış benzerliklerine nazaran gruplandırmak için makine tahsili tabanlı bir kümeleme algoritması kullanan bir yapay zekânın havalı bir açıklaması.

Yani bu sistem, oyuncu davranışlarını fark edecek ve bir oyunda hangi davranışların en yaygın oluğunu ve tıpkı vakitte bu davranışları kaç oyuncunun sergilediğini belirleyerek oyuncuları kategorilere ayıracak. Örneğin şayet oyunda sonradan hile kullanmaya başladıysanız algoritma, hile öncesi ve sonrası davranışlarınızı karşılaştırarak sizi tespit edebilecek ve ban yiyeceksiniz.

Böylelikle EA Games, oyunlarının çok daha az hileciye yahut bota sahip birer platformlara dönüşmesini hedefliyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu