Haber

“Elektronik burun” orman yangınlarına erken müdahalede etkili olabilir

Almanya’da bir şirket tarafından geliştirilen ve “elektronik burun” olarak tanımlanan erken uyarı sisteminin, orman yangınlarına erken müdahalede etkili olabileceği bildirildi.

CNN’in haberine nazaran, Alman şirket Dryad tarafından geliştirilen “ultra erken” ikaz sistemi, kimi alanlarda yangınları önlemek için test ediliyor.

İklim değişikliği dünya genelinde orman yangınlarının artışına yol açarken, 2030’a kadar orman yangını vakalarının sayısında yüzde 14’e kadar artış olması bekleniyor.

Yangınlar, ağaçları ve yerleşik habitatı yok etmenin yanı sıra etrafa önemli ziyanlar veriyor.

Sadece 2021’de orman yangınları atmosfere 1,76 milyar ton karbon saldı. Bu, Almanya’nın yıllık CO2 emisyonunun iki katından fazlasına tekabül ediyor.

Ormanlarda yangınları minimize etmek maksadıyla mevcut durumda erken ihtar sistemleri, uydu görüntüleme, kameralar yahut gözlemciler kullanılıyor.

Ancak Dryad’ın Üst Yöneticisi Carsten Brinkschulte, bu sistemlerin çok yavaş olduğunu argüman ederek, geliştirdikleri gaz detektörüyle donatılmış ve güneş gücüyle çalışan bir sensör olan “ultra erken” ikaz sisteminin, tespit mühletini kısalttığını ve alevler şimdi yükselmeden 60 dakika içerisinde yakalamayı hedeflediğini söz etti.

“Ağaca yerleştirilen elektronik burun”

Brinkschulte, geliştirdikleri sistemin hidrojen, karbonmonoksit ve uçucu organik bileşikleri algılayabildiğini ve yangının kokusunu alabildiğini söyleyerek, “Bunu bir ağaca yerleştirdiğiniz elektronik burun gibi düşünün.” dedi.

Sensör, yangını algıladığında kablosuz ağ üzerinden sinyal göndererek GPS koordinatların mahallî itfaiye ünitelerine erişmesini sağlıyor.

Ana müşterileri belediyeler, özel ormanlar, elektrik şirketleri ve demir yolları olan Dyrad, kelam konusu sensörlerin adedini 49 dolara satarken, bakım ve dayanağı içeren yıllık abonelik modeli de sunuyor.

Sistem, Almanya, Yunanistan, İspanya, Portekiz, Türkiye, ABD, İtalya ve Güney Kore’de bazı alanlarda kuruldu.

Şirket, 2030’a kadar dünya genelinde ormanlara 120 milyon sensör konuşlandırmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu