Haber

İran’da kız öğrencilerin zehirlendiği vakalar nedeniyle okullarda güvenlik önlemleri artırıldı

İran Polis Sözcüsü Said Muntazarulmehdi, zehirlenme olaylarını önlemek için okullar ve yurtlar çevresinde güvenlik önlemlerinin artırıldığını söyledi.

İranlı Öğrenci Haber Ajansı’nın (ISNA) haberine göre Muntazarulmehdi, ülke genelinde alarma neden olan kız öğrencilerin zehirlenmesi olayının ardından alınan tedbirler hakkında bilgi verdi.

Muntazarulmehdi yaptığı açıklamada, “Polis, öğrencilerimizi ve çocuklarımızı bölücülerin eylemlerinden korumak için okullar ve yurtlar çevresinde sabit ve gezici özel devriyelerin sayısını artırdı.” terimleri kullandı.

Suçluları yakalama çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Emniyet Sözcüsü, öğrencilerden şüpheli bir durum karşısında polise haber vermelerini de istedi.

İran lideri Ali Hamaney, zehirlenme olaylarıyla ilgili yetkililere “ciddi önlem alınması ve faillerin en ağır cezalarla cezalandırılması” talimatını vermişti. İran Yargı Lideri Muhsin Ejei de konuyla ilgili belirlenecek faillerin “idam” ile yargılanacağını belirtti.

İran’da kız okullarında zehirlenme vakası

İran’da 30 Kasım 2022’den bu yana okullarda toplu zehirlenme vakaları yaşanıyor. Kum, Loristan, Tahran, Erdebil, Kirmanşah, Simnan, Mazenderan, Cheharmahal ve vilayetlerinde yaklaşık 100 günde 1000’den fazla öğrencinin zehirlendiği belirtiliyor. Bahtiyari, Elburz ve Rezevi Horasan. Öğrenciler nefes darlığı, mide bulantısı, baş ağrısı ve uzuvlarda uyuşma gibi belirtiler gösteriyor.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, şüpheli zehirlenme olaylarını araştırmak üzere 1 Mart’ta İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, İstihbarat Bakanı İsmail Hatib ve Sağlık Bakanı Bahram Aynullahi’yi görevlendirmişti.

Rejim muhaliflerinin iddiasına göre, olayın arkasında İran yönetimi içinde kadınların başını çektiği Mahsa Emini gösterilerinin intikamını almak isteyen bazı radikal gruplar var.

Tahran yönetimine yakın kaynaklar ise olayda halkı yönetime karşı kışkırtmayı amaçlayan rejim karşıtı unsurların parmağı olduğunu iddia ediyor.

derikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu